Ako na bolesť rúk z práce na PC

Jedna z negatívnych stránok práce na počítači je práve bolesť, ktorú klikanie spôsobuje. Stretla som sa s ňou už niekoľkokrát a sem-tam ma oberie aj o spánok. Vravím si: „Predsa musia byť nejaké cviky na jej elimináciu.“ Tak som trošku pogooglila a narazila som na video Excercises for wrist and hand pain from computer use od Upright Health. Z tohto videa som nahrala krátke ukážky jednotlivých cvikov, aby si si ho nemusel/a pozerať. Ak by si si ho ale chcela pozrieť, nájdeš ho na konci článku. 🙂 Tak, poďme cvičiť! 

Cvik 1

Môžeš cvičiť na zemi, alebo aj oproti stene. Oprieš sa dlaňami o podložku a postupne ruky ohýbaš v oblasti hánkov.

Cvik 2

Veľmi podobný cviku 1, avšak teraz ohýbaš dlane okolo končekov prstov. Dbaj na to, aby sa všetky tvoje prsty dotýkali podložky (aj malíčky, tie pri klikaní namáhaš tiež).

Cvik 3

Ruky zovrieš v päsť a oprieš sa o ne. Prsty by mali byť oproti sebe. Potom ich začneš otáčať okolo hánkov. 

Cvik 4

Ak bol pre teba predchádzajúci cvik príliš ťažký a cítiš, že to nejde, nevadí. Môžeš vyskúšať jednoduchšiu metódu. Jednou rukou sa dlaňou oprieš o podložku a druhú zovrieš v päsť a otáčaš ju okolo hánkov ako v cviku 3. 

Cvik 5

Ak ešte stále cítiš, že ti to nejde a ruka nespolupracuje, je tu ešte jednoduchšia verzia. Opäť sa jednou rukou oprieš dlaňou o podložku a druhú tiež položíš na podložku, no vrchnou stranou. Potom pomaly začneš prsty otvárať a zatvárať. 

Posledné rady na záver

Priznám sa, že nikdy som takto verejne nenahrávala videá a už vôbec nie také, na ktorých by sa cvičilo. 😀 Kvôli mojej menšej selfie tyči som mala ruky viac pri sebe, aby ich bolo na videu dobre vidieť. Pokojne si ich daj od seba ďalej na šírku tvojich ramien. Pamätaj tiež na to, že rovnako ako pri všetkých ostatných športoch a cvikoch, aj tu treba začať postupne. Netlač na seba, ak ti to nejde a cítiš nepríjemnú bolesť. Chceme, aby sa našim rukám uľavilo, nie ešte priťažilo 🙂

Verím teda, že ti/nám tieto videá pomôžu a klikanie pre nás už nebude zdrojom bolesti. 🙂


Zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=zVC6Hcmwmvg

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *