Zaľúbená do učiteľa

Myslím, že vzťahy medzi učiteľom a študentkou sú aj dnes ešte stále dosť tabuizovanou témou. Stále sa na to pozerá takým zvláštnym pohľadom, akoby to bolo niečo zlé. Avšak prečo by učiteľ nemohol mať rovnaké právo, ako ostatní, zamilovať sa do koho chce? A prečo nie práve do svojej študentky, keď mu je sympatická a rozumejú si?

Je fakt, že tieto vzťahy sú najperspektívnejšie práve na vysokej škole. Na randenie so študentkou na zš sa asi hodí len známe príslovie: „Vek je len číslo a basa je len miesto.“ Na strednej škole sa to tiež dosť rieši, lebo vekový rozdiel medzi učiteľom a študentkou je cca 10 rokov, čo môže byť pre niekoho veľa. Najmä keď si zoberieme, že mentálny rozdiel medzi 17-ročným dievčaťom a 27-ročným mužom je ešte stále dosť veľký. Zároveň je stredná škola pomerne malým prostredím v porovnaní s výškou. Učitelia sa poznajú medzi sebou, študenti sa poznajú medzi ročníkmi a akosi vie každý o každom niečo.

Na výške je to však už iné. V prvom rade je tu strašne veľa ľudí. Ja osobne sa poznám hlavne s ľuďmi z môjho ročníka, z iných ročníkov ich poznám len pár. A úprimne ma až tak nezaujíma, kto s kým kde čo má, keď ho/ju vôbec nepoznám. Ďalej sa tu bežne stáva, že študentov učí človek o 3-4 roky starší, čo je podľa mňa úplne ideálny vekový rozdiel pre randenie.

Tak si vravím, keby medzi mnou a mojím učiteľom preskočila iskra, prečo by to vlastne malo byť zlé? Prečo by sa študentka, alebo daný učiteľ mali cítiť zle? Obaja sú dospelí svojprávni ľudia, ktorí by už ako tak mali mať pod kontrolou svoje správanie a emócie. Veď životného partnera sa dá stretnúť kdekoľvek. Hlavne keď si uvedomíme, že keby toho človeka stretnem kdekoľvek inde, len nie ako svojho vyučujúceho na cviku, tak by sa nikto nečudoval, že sme sa zaľúbili.

Preto si myslím, že by tieto vzťahy učiteľ-študentka nemali byť takým hrozným tabu. Mňa už učilo niekoľko doktorandov, ktorí sú mladší ako môj partner (je medzi nami 7 rokov), takže keby som sa dozvedela, že s niektorým z nich niečo má moja spolužiačka, úprimne by som nebola prekvapená. Títo mladí učitelia bývajú dosť často viac uvoľnení, priateľskejší a otvorenejší, než staršie generácie a preto sa veľakrát stáva, že rozhovory odbočia od tém zadaní.

Chápem ale obavy najmä zo strany dievčat z tohto typu vzťahov. Ľudia bývajú často neprajnícki a závistliví a z týchto ich chorých pohnútok dokážu šíriť o druhých nezmysly. Nikto nechce byť v rečiach za človeka, ktorý cez posteľ dostáva podpisy na zadania. V tomto prípade by som to ale asi ignorovala. Veľakrát totiž reči, ktoré o nás ľudia šíria, viac vypovedajú o nich samých, ako o nás. Nakoniec, aj pri menších „kauzách“ ako je chodenie s učiteľom, je okolie schopné človeka odsúdiť a ohovárať.

Takže ak si náhodou s nejakým svojím učiteľom rozumieš, je single a je to vzájomné, nemaj z toho obavy alebo výčitky. Najlepšie je však začať sa nejako vážnejšie riešiť až po tom, čo skončí semester, v ktorom ťa učí. A potom, smelo do toho. 🙂

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *