Ako na konštrukčné detaily

Nikdy som nepatrila medzi KPS fanúšikov. V prvých rokoch som ho vlastne úplne neznášala, lebo som mu vôbec nerozumela, v programe som nevedela robiť a nechápala som, ako tie veci spolu vlastne fungujú. Nakoniec som dopadla tak, že pôjdem na AKP, ktoré ma pripraví na celoživotnú dráhu KPSkara. 😀

Na KPSku sa z 90% riešia detaily. Od základov až po kachličky v sprchovom kúte, musíš vedieť, ako tie skladby na seba idú a prečo. V posledných dvoch KPSkach som sa do toho dostala a našla si dobrý systém, ako jednoducho a relatívne dobre vieš vytvoriť detaily čohokoľvek, čo ti je zadané.

1. Hľadaj

Prvá vec, ktorú treba urobiť je zohnať si kvalitný materiál. Sú výrobcovia, ktorí poskytujú podklady k tvorbe detailov. Najlepšie je, keď zoženieš tieto 3:

  • Dwg/pdf detaily – priamo vypracovaný detail, ktorý môžeš použiť ako podklad pre svoje konkrétne zadanie. Tie detaily v 87% nemajú žiadny popis ohľadom skladieb okolitých konštrukcií (napr. keď je to detail zameraný na HI, nebudeš tam mať popísanú celú skladbu steny), ale to podstatné pre svoj detail už máš
  • Technický list – niekoľko stranový pokec o tom, čo je to za produkt, kedy a kde sa používa. Užitočné informácie, ktoré stojí za to si preletieť, aby si porozumel/a produktu, s ktorým pracuješ a vedel/a odpovedať na prípadné otázky učiteľa.
  • Montážny návod/montážne video – tu najlepšie vidíš, ako idú konkrétne vrstvy na seba, ako sa uchycujú a čo je potrebné pri montáži. Keď som na KPS5 robila detaily komínov, montážne videá mi pomohli asi najviac pochopiť, prečo sa konštruujú tak, ako sa konštruujú.

2. Hľadaj #2

Po tom, čo máš podklady pre detail, je potrebné zohnať podklady pre to ostatné. Nikdy v rámci zadania nerobíš 1 detail, ale tak 5 – napr. pri detailoch fasádneho detailu ich robíš pre konkrétne časti stavby: pri sokli, pri balkóne, pri nadpraží, pri atike a ešte jeden podľa svojho vlastného výberu (napr. pri parapete). Potrebuješ si teda zohnať skladby. Zvyčajne si ľudia spravia jednu skladbu a tú recyklujú počas všetkých KPSiek – ak máš teda už nejaké skladby obvodových stien/stropov, striech, soklov, ktoré máš odsúhlasené, priprav si ich.

3. Kresli

Keď už teda máš podklady, môžeš ísť robiť detaily. Zvoľ si vhodnú mierku a ideš na to. Pre detaily okien a dvier nechoď pod mierku 1:2, nič tam poriadne nebude vidieť.

4. Finalizuj

Detaily sú súčasťou realizačnej dokumentácie – to znamená, že keď sa na nie niekto pozrie, mal by byť schopný to podľa nich reálne urobiť. Preto je veľmi dôležité:

  •  kótovať – skladby, polohy jednotlivých prvkov a niekedy aj ich rozmery
  • položkovať – označiť všetko čo tam je – Čiaru s krúžkom pre skladby, odkazky pre čokoľvek, čo považuješ za dôležité – kotvy, tmely, jednotlivé konštrukčné prvky…
  • vypísať – skladby a položky, ktoré si len očísloval/a a nevypísal/a priamo v detaile. Vôbec to neprekáža, ak tieto výpisy spravíš na zvlášť papier – netreba to trepať na už aj tak plný papier s nakresleným detailom.

Pri tvorbe detailov je veľmi dôležité premýšľať. Napr. pri spomínaných komínoch som musela myslieť na to, že v kontakte s komínovým telesom nemôže byť nič horľavé – treba ho odizolovať. Pri hydroizoláciách z mPVC treba mať geotextíliu. Pri základoch treba správne zakresliť drenáž (ak nezakladáš v štrkoch). Na ktorú stranu okna dávaš parotesnú a na ktorú paropriepustnú pásku (ani ja si niekedy nie som istá, ktorá ide kam :D).

Po tom, čo už máš detaily hotové ti už zostáva ich len naskenovať a dúfať, že to bude správne. J Nie je nič zlé na tom, ak sa pomýliš – si študent, máš právo sa mýliť. Preto aj keď spravíš akúkoľvek hlúposť, len to oprav a skús si zapamätať správne riešenie.

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *