Prečo by si mal/a ísť čo najrýchlejšie vyplniť evaluáciu

Na škole sa človek stretne s rôznymi učiteľmi, lepšími aj horšími. Môže sa stať, že ti niekto nesadne a pýtaš sa, ako by si to mohol/mohla riešiť. Vo väčšine prípadov je najlepšie to počas semestra neriešiť a počkať si na evaluáciu predmetov.

Každý semester absolvuješ určitý zoznam predmetov. Na každom máš cvičiaceho a prednášajúceho (prípadne len jedného z nich v závislosti od spôsobu výučby daného predmetu). Na konci semestra sa ti sprístupní dotazník ku každému predmetu v sekcii evaluácia predmetov. Tam sa ťa pýtajú, koľko hodín si strávil/a prípravou na daný predmet, či učiteľ chodil na hodiny včas, či bol dostatočne pripravený, či ti vedel poradiť, keď si sa niečo spýtal/a a pod.

Na konci dotazníka je vždy možnosť vyjadriť svoje pripomienky k danému vyučujúcemu. Práve tu je najlepšie napísať svoj názor, prípadne pozitívnu/negatívnu skúsenosť s daným učiteľom. Veľa študentov tu povie to, čo si skutočne myslí, pretože evaluácia je anonymná a tým pádom vedenie nevie zistiť, že danú kritiku si napísal/a práve ty. Nech bola tvoja skúsenosť akokoľvek negatívna, snaž sa ju popísať čo najobjektívnejšie. Treba objasniť problém a urobiť to hlavne slušným spôsobom a bez nejakých zbytočne prehnaných emócii.

Samozrejme aj keď tvoja skúsenosť bola pozitívna, treba to napísať. Učitelia sú radi, keď niekto ocení ich prácu. Ja osobne sa vždy snažím vyzdvihnúť prácu, ktorú učitelia urobili „navyše“ – prednášky od ľudí z praxe, dobre vypracované pomôcky, ochota konzultovať aj mimo cvičení/prednášok, diskusie po prednáške a pod.

Ako iste vieš, predmety sú rozdelené do 3 skupín: povinné, povinne voliteľné a voliteľné. Samozrejme, niektoré z nich sú tak dôležité, že budú povinnými vždy, nech je evaluácia akákoľvek, avšak zopár predmetov bolo aj vďaka evaluácii posunutých z povinných na povinne voliteľné. Preto ak máš pocit, že predmet ti takmer nič nedal a v praxi ho nevyužiješ, má zmysel to tam napísať.

Je tu ešte jeden dobrý dôvod, pre ktorý sa oplatí robiť evaluáciu. Za vyplnenie dotazníkov dostaneš body, ktoré ťa posunú vyššie v poradovníku žiadostí o internát a tiež sa ti sprístupní skorší čas na tvorbu rozvrhov. Mám osobnú skúsenosť s tým, že keď som nespravila evaluáciu, tak ma systém pustil k tvorbe rozvrhov o hodinu neskôr než zvyčajne a ja som sa potom už nedostala do krúžku, do ktorého som chcela.

Evaluáciu teda naozaj má zmysel urobiť. Tak neváhaj a vyjadri svoj názor.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *