Typy študentov

Vysoká škola je prostredie, kde sa denne stretávame so stovkami študentov. Každý z nás je špecifický, avšak za tie 4 roky, čo som na škole som vypozorovala niekoľko charakteristických skupín študentov, do ktorých by sa dal zaradiť každý jeden študent.

 FLÁKAČI

Nikdy som nevedela, čo tí ľudia vlastne robia. Všetci sme však vedeli čo nerobia – zadania. Tento typ študentov je schopný preniesť si aj tie najľahšie predmety, ako je anglický jazyk, alebo telocvik. Často sa chvália svojím skvelým výpočtovým systémom, vďaka ktorému vedia, koľko predmetov im stačí na prejdenie do ďalšieho semestra a zvyšok si môžu preniesť. Väčšinou im však štúdium trvá o niekoľko rokov dlhšie.

MÁGOVIA

Inak povedané profi flákači. Vieš, že nemajú šancu to stihnúť, no nakoniec dostanú zápočet a stretnete sa spolu aj na skúške. Ich úspešnosť mi vždy prišla tak 50/50. Občas sa im na skúške zadarilo, občas nie.

ŠPRTI

Vedia takmer všetko, zadania majú medzi prvými a skúšky robia na prvý termín. Veľká časť z nich si chodí opravovať známky, ak nie sú spokojní s horšími. Väčšinou sa hovorilo o šprtoch v tom zmysle, že sa len učia a nemajú žiadny sociálny život. Moderní šprti však majú svoj život nastavení tak, že stíhajú aj štúdium, aj koníčky. Hoci je označenie šprt mnohými považované skôr za hanlivý výraz, dnes sa často stretám so šprtmi, ktorí sú veľmi šikovní a zároveň aj milí ľudia ochotní s čímkoľvek pomôcť. 🙂

ZJAVENIA

Ak je vás na odbore viac (napr. 150< ), vždy bude niekto, koho budeš považovať za zjavenie. Sú to ľudia, ktorých v štvrtom ročníku vidíš na prednáške, nevieš kto to je, nikdy si ho pred tým nevidel/a, nikdy s tebou nebol v krúžku a od spolužiakov sa dozvieš, že ten človek s tebou študuje už od prváku.

PAJCOVAČI

Keď dáš týmto ľudom zadanie, pravdepodobne si doňho len dosadia svoje hodnoty, v horšom prípade iba prepíšu meno. Jeden môj kamarát kvôli pajcovačovi nedostal zápočet, lebo pajcovač bol u učiteľa na konzultácii skôr, ako on. Učiteľ teda z pajcovania obvinil toho nesprávneho. Preto je dôležité si premyslieť, komu poskytneš celé svoje zadanie a komu len poradíš.

RITNÉ ZÁTKY

Ľudia, ktorí sa snažia svoju úspešnosť postaviť na dobrých vzťahoch s učiteľmi. Je to okej mať dobrý vzťah s učiteľmi, zasmiať sa s nimi a pod., no stále je potrebné nosiť zadania včas a poctivo pracovať. Niektorí študenti si myslia, že keď sa budú kamarátiť s učiteľmi, že im ľahšie odpustia ich chyby v zadaniach, no nie vždy to tak býva. Sú učitelia, ktorí vedia vycítiť, keď sa im niekto vtiera a niektorí z nich to nemajú radi. Takže to nakoniec má presne opačný efekt, aký študent chcel dosiahnuť.

KALIČI

Kaliči nechýbajú na žiadnej párty svojich kamošov. Väčšinou je ich alkoholový limit dosť vysoký a na intrák sa vracajú v noci. Ranné cviká a prednášky nie sú ich obľúbenými hodinami a zvyčajne ich nenavštevujú. Byť kaličom je však dosť vyčerpávajúce a veľa študentov kvôli tomu skončilo v medziročníkoch.

TÍ SKÚSENÍ

Háda sa tvoj spolužiak často s učiteľom? Pôsobí príliš sebavedomo a nedá si vyhovoriť svoj názor? To preto, že je ten skúsený. 😉 Tento typ študentov je zvyčajne už niekoľko rokov pracujúci v stavebnej firme alebo projekcii a svoje skúsenosti z praxe sa snaží silou-mocou aplikovať vo svojich zadaniach. Niekedy však nie je dobré robiť veci tak, ako ich robíš v práci, ale ako to vyžaduje učiteľ – nie každý totiž dokáže prijať nové riešenia a veľakrát riešenie navrhnuté študentom nie je ani dobré. Preto keď ti učiteľ povie, že tam máš chybu, tak to oprav a nehádaj sa, lebo pri niektorých vyučujúcich to znamená rozlúčiť sa so zápočtom. 😀

INDIVIDUALISTI

Myslia si, že štúdium zvládnu sami svojimi vlastnými silami a s vlastnými poznámkami… Nezvládnu…

ZOMBIES

Niekedy, keď študent nestíha a robí dlho do noci, tak na ďalší deň sa to odrazí na jeho vzhľade. Pre niektorých je tento typ práce bežným spôsobom vypracovávania zadaní a stanú sa z nich permanentní zombies. Dvojité kruhy pod očami, káva v ruke a neprítomný pohľad, to sú ich hlavné poznávacie znaky. To, že je tento životný štýl extrémne nezdravý asi nemusím hovoriť..

MODELKY A MODELI

Vždy perfektne upravené vlasy, make-up, oblečenie. U nich nikdy nie je vidieť štádium zombie, pretože nech mali akúkoľvek noc za sebou, vždy vyzerajú dobre (a ja fakt neviem, ako to robia). Netreba však takýchto ľudí podceňovať – na vysokej škole neplatí, že vyzerať ako z Vogue-u automaticky znamená, že je ten človek hlúpy a stará sa len o vzhľad. Poznám veľa ľudí z tohto typu a sú to naozaj šikovní a múdri ľudia. 🙂

SLNIEČKA

Toto je asi moja najobľúbenejšia skupina. Niektorí ľudia sú k tebe vždy milí, usmejú sa, keď ťa vidia a celkovo po stretnutí s nimi máš akosi lepšiu náladu. Veľakrát sú to najobľúbenejší ľudia v partii a ani sa nemáme čomu čudovať. S takýmito spolužiakmi je naozaj skvelé tráviť čas.

COMBO

Väčšinou študenti nepatria len do jednej skupiny, ale sú kombináciou viacerých. Tvoj spolužiak môže byť kalič a zároveň ten skúsený, alebo šprt a slniečko. Niektoré kombinácie vedia byť aj dosť otravné, ako napríklad šprt a ten skúsený, lebo má pocit, že všetko vie a ty musíš na cvikách počúvať jeho nekonečné hádky s cvičiacim a pravdepodobne sa ani nedostaneš ku konzultácii svojho zadania.

Je teda široké spektrum študentov, s ktorým sa môžeš na univerzite stretnúť. Nech už sú to lepší alebo horší spolužiaci, spoločne vytvárajú veľmi zaujímavé prostredie, v ktorom sa toho dá naozaj veľa naučiť, nie len vedomostne, ale aj osobnostne.

Našla/našiel si sa v niektorom z typov študentov? Podeľ sa o to v komentároch. 🙂

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *