Eurookná a dvere DREVAR

Okná sú neoddeliteľnou súčasťou takmer každej stavby. Prepájajú vonkajší priestor s vnútorným, poskytujú nádherné výhľady, no zároveň chránia stavbu pred chladom, dažďom, horúčavou či vetrom. Svojimi technickými vlastnosťami značne prispievajú k tomu, ako sa v miestnosti cítime. V dnešnej dobe však už okná nie sú len technickým prvkom. Svojím dizajnom dotvárajú celkovú atmosféru interiéru a vzhľad každej izby. O tom, aké to je byť návrhárom, výrobcom a dodávateľom okien som sa porozprávala s inžinierom Martinom Raučinom z firmy Eurookná a dvere DREVAR.

Na Slovensku pôsobí viacero firiem na výrobu okien. Čo bolo pre Vás dôvodom, že ste sa rozhodli založiť si takúto firmu?

Rozhodli sme sa založiť firmu z vášne pre dizajn a architektúru, s cieľom priniesť na trh inovatívne riešenia okien a dverí, ktoré kombinujú estetiku s funkčnosťou a udržateľnosťou.

Okno od DREVAR
zdroj: facebook DREVAR – dizajnové okná a dvere 

Aké boli vaše začiatky? Bolo náročné sa presadiť?

Začiatky boli náročné, hlavne v oblasti získavania dôvery klientov a presadzovania sa na trhu plnom etablovaných firiem. Postupným dokazovaním kvality našich produktov a služieb sme si však vybudovali pevnú pozíciu. Taktiež sa nám darí presadzovať dôležitosť prémiových a dizajnových okien a dverí v dnešnej architektúre na Slovensku. Filozofia je dodnes rovnaká, zákazník na prvom mieste.

Momentálne ste na trhu už 30 rokov. Ako sa vyvíjal Váš sortiment a čo je možné si u Vás objednať?

Náš sortiment sa postupne rozrastal. Ponúkame prémiové hliníkové okná, drevohliníkové okná a vchodové dvere. Okrem toho ponúkame smart systémy výstupov ovládané mobilnými telefónmi, odtlačkami prstov a pod. V každom našom produkte sa snažíme skĺbiť formu s funkciou.

Okno od DREVAR
zdroj: facebook DREVAR – dizajnové okná a dvere 

Aké sú momentálne trendy vo výrobe okien? Je niečo konkrétne, s čím za vami prichádzajú klienti?

Trendy vo výrobe okien sú aktuálne energetická efektivita, dizajn, minimalizmus, veľké presklené plochy a inteligentné domáce systémy. Klienti často prichádzajú s požiadavkami na špecifické dizajnové a technologické riešenia. Špecializujeme sa práve na takéto výzvy. A zatiaľ to vyzerá, že to funguje.

Z akých profesií sa skladá Váš tím?

Náš tím je multidisciplinárny, skladá sa z odborníkov na dizajn, inžinierov, technikov, ako aj odborníkov na zákaznícky servis a projektový manažment. Prevažne tu máme aktuálne najviac strojárov a vyštudovaných „drevárov“, ale máme tu aj architektov in house. 😊

Výroba firmy DREVAR
zdroj: facebook DREVAR – dizajnové okná a dvere 

Do akej miery je projektant tvorcom detailu osadenia okna a do akej ho tvoríte vy? Sú nejaké chyby, ktorým by sa mal projektant vyvarovať, aby boli detaily osadenia okien a dvier čo najlepšie?

Keďže sa dnes stavajú úplne iné domy ako pred 10 rokmi a kladú úplne iné kvalitatívne nároky, je táto odpoveď jednoznačná. Pri tvorbe detailu osadenia okna je spolupráca s projektantom kľúčová. Je dôležité vyhnúť sa chybám ako nedostatočná izolácia alebo nesprávne dimenzovanie, ktoré môžu ovplyvniť funkčnosť a vzhľad. Projektanti majú často fenomenálny rozhľad nad stavbou, ale dnes už je k dispozícii toľko okenných systémov, že konzultácia s realizátorom okien je jednoducho nutnosť. Úplne najlepší scenár je, ak nás kontaktuje projektant alebo zákazník vo fáze projektovania, alebo začatia výstavby.

Pri stavbe domu sú okná jednou z najdrahších položiek. Prečo tomu tak je, a prečo je dôležité zainvestovať do dobrých okien a vchodových dvier?

Cena okien (drevohliníkové okná a hliníkové okná) odráža ich dizajn, kvalitu, technológie a materiály. Investícia do kvalitných okien a dverí sa dlhodobo vypláca v podobe úspor energie a zvýšenia komfortu bývania, taktiež tu zákazník získa úplnú bezúdržbovosť.

Osádzanie okien
zdroj: facebook DREVAR – dizajnové okná a dvere 

Keďže spolupracujete aj s projektantami, poskytujete poradenstvo aj študentom?

Áno, spolupracujeme so študentmi a poskytujeme poradenstvo, aby sme podporili ich vzdelávanie a rozvoj v oblasti stavebníctva a dizajnu. Veľmi radi poskytneme na požiadanie aj nahliadnutie do nášho zákulisia, prípadne rôzne podklady vo forme technických detailov a rezov. Aj my sme boli študenti, tak sa snažíme vrátiť láskavosť nám danú 😊

V prípade záujmu, je možné u Vás brigádovať? Čo všetko sa u Vás študent stavebnej môže naučiť a vyskúšať si?

Ponúkame možnosti brigády pre študentov, kde môžu získať praktické skúsenosti s najnovšími technológiami a prístupmi v našom odvetví. Študent stavebnej by nahliadol do renomovanej oknárskej firmy a pochopil by dôležitosť kvality, dizajnu, priateľstva a udržateľnosti v každej moderne rozmýšľajúcej firme. Mal by možnosť pracovať so skúsenými „vlkmi“ na zaujímavých projektoch, či už vo fáze predaja, kalkulovania, alebo projektovania výroby. Každý v našej firme je tak trochu „multitalent“.

Okná a dvere od DREVAR
zdroj: facebook DREVAR – dizajnové okná a dvere 

Spomínate si na nejakú netradičnú/náročnú požiadavku klienta, ktorá Vás potrápila pri tvorbe, prípadne na príhodu z realizácie?

Napadá ma požiadavka aby sme dodali okná a dvere kontajnerom na Nový Zéland. Tak sme ich vyrobili podľa dokumentácie, zabalili a 3 mesiace cestovali loďou na Nový Zéland. Keďže sme tam samozrejme našich montážnikov posielať nechceli, natočili sme v angličtine super detailné inštruktážne videá, aby všetky okná a dvere na odtlačky prstov vedeli miestni majstri osadiť. Asi sa to podarilo. Zatiaľ nám z Nového Zélandu neprišla žiadna reklamácia. 😉

Zaujala ťa firma DREVAR? Môžeš sa o nich viac dozvedieť na ich facebooku, instagrame, alebo webovej stránke. Tak neváhaj a šup tam! 🙂

Sídlo firmy DREVAR nájdete neďaleko Nitry v dedinke Dolné Obdokovce.

Na záver sa chcem poďakovať inžinierovi Martinovi Raučinovi za jeho čas a odpovede na moje zvedavé otázky. 😊


Ing. Martin Raučina

Pracuje vo firme DREVAR na pozícií senior sale manager. Klientom pomáha vybrať tie správne okná pre ich vysnívaný dom, aby boli nie len funkčné, ale aj estetické. Je vaším konzultantom od žiadosti o cenovú ponuku až do realizácie.

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *