Kam za architektúrou – tipy na dovolenku

Máme tu leto a s ním aj vytúžené dovolenky. Niektorí z nás majú radi hory, iní pláže a niekto sa rád pozrie na krásy architektúry. Ak chceš aj ty navštíviť zaujímavé architektonické diela a nechceš cestovať ďaleko, mnoho skvostov nájdeš práve u nás – v Európe. Paríž, Rím, Florencia a Barcelona sú všeobecne známe svojou architektúrou, preto ti prinášam menej známe mestá, ktoré stojí za to vidieť.

Hattingen, Nemecko

Hattingen je mesto na západe Nemecka, cca 20 minút vlakom od Essenu. Svojou rozlohou 71,4km2 ho môžeme prirovnať k Žiline (80km2), takže sa tu len tak ľahko nestratíš. 😉 Nájdeš tu tradičnú nemeckú architektúru, v podobe hrazdených drevených konštrukcii. Tiež tu môžeš navštíviť 3 zámky, ktoré sú obľúbenou turistickou destináciou. Cez mesto preteká rieka Rúr, pri ktorej sa dá obdivovať krása Nemeckej architektúry aj prírody v jednom.

Hattingen
(zdroj: https://www.gay-reiseblog.de/hattingen-sehenswuerdigkeiten-altstadt-was-machen/)

Odense, Dánsko

Toto mesto sa nachádza na Dánskom ostrove Fyn a je tretím najväčším mestom Dánska. Zároveň sa radí medzi najstaršie mestá tejto krajiny – v roku 1988 oslávilo 1000 rokov od založenia, takže o historický zážitok tu máš postarané. Z detstva si určite pamätáš rozprávky Hansa Christiana Andersena a práve tu môžeš navštíviť jeho rodný dom s múzeom. Ak by si si chcel/a kúpiť niečo do svojej izby, určite sa zastav v najmenšom obchodnom dome IKEA na svete, ktorý tu tiež nájdeš.

Odense
(Zdroj: https://sl.wikipedia.org/wiki/Odense)

Gibraltár, Španielsko (Spojené kráľovstvo)

Hoci sa Gibraltár nachádza pri Španielsku, patrí Spojenému kráľovstvu. Jeho rozloha je len 6,7km2, takže je to ideálna destinácia na výlet z priľahlých Španielskych miest. Toto územie bude zaujímavé najmä pre dopravákov, pretože tu pristávaciu a odletovú dráhu lietadiel križuje cesta pre autá a chodník pre chodcov. Ak práve poletí lietadlo, počkáš na červenej na semafore. Na cípe Gibraltáru si môžeš pozrieť viacero monumentov, ako napríklad Trinity Louse Lighthouse alebo kostol Shrine of Our Lady. Keď sa z tohto miesta pozrieš do diaľky, uvidíš Afriku. 🙂 Tvoje potulky po Gibraltáre budú navyše stále sprevádzať voľne žijúce opice, ktoré takto nikde inde v Európe nestretneš.

Gibraltár
(Zdroj: https://gibraltarinfo.gi/portfolio/europa-point/europa-point-lighthouse-on-a-shore-of-gibraltar/)

Luzern, Švajčiarsko

Luzern nájdeš na severozápadnom brehu Luzerského jazera pri výtoku rieky Reuss, ktorá toto mesto rozdeľuje na Staré a Nové mesto. Tieto časti spája najstarší zakrytý drevený most na svete – Kaplnkový most s Vodnou vežou. Museggský múr a jeho 9 veží sú súčasťou historického opevnenia mesta. V jeho prostredí našlo domov niekoľko ohrozených rastlín a živočíchov. Múr má svoje vlastné noviny a tiež sprievodcu, ktorý ti rád poskytne výklad. Za múrom leží farma Hinter Musegg s farmárskym obchodom, reštauráciou a zvieratami a to priamo v srdci mesta.  

Luzern
(Zdroj: https://pelipecky.sk/sprievodca-luzern/)

Santorini, Grécko

Santorini je jedným z viacerých gréckych ostrovov. V jeho hlavnom meste Fira môžeš nájsť známe malebné dedinky s bielymi domčekmi a kostolíkmi s modrou kupolou. Avšak to nie je jediná vec, ktorú by Santorini ponúkalo. Môžeš tu navštíviť aj pozostatky antického mesta, ktoré bolo obývané už v 9. storočí pred naším letopočtom. V meste Oia neďaleko Firi sa nachádza Námorné múzeum s malou knižnicou a pozostatkami pevnosti. Večer, keď už budeš mať za sebou prehliadku miestnej architektúry, si môžeš užiť nezabudnuteľný západ Slnka a bohatý nočný život.

Santorini
(Zdroj: https://www.letenky.sk/aktuality/lacne-letenky-santorini)

V Európe je mnoho ďalších destinácii s bohatou históriou a architektúrou. Ak máš aj ty nejaké mesto, ktoré ťa očarilo svojimi stavbami, neváhaj sa s ním podeliť v komentároch. 😉

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *