Pozemné stavby a architektúra (Bakalársky program)

Odbor Pozemné stavby a architektúra je najväčším bakalárskym odborom na našej fakulte. Každoročne sa naň prihlásia stovky študentov, ktorí majú možnosť stretnúť sa tu so širokým spektrom predmetov, od konštrukcií, cez statiku, TZB až po technológie, architektúru a dejiny. O tom, aké bolo štúdium pozemných stavieb, som sa rozprávala s mojím dobrým kamarátom, spolužiakom a čerstvým bakalárom Lukášom Friedelom.
Čo ťa priviedlo k tomu, že si sa rozhodol študovať tento študijný program?
Pôvodne som študoval odbor TMS. Na odbor PSA ma priviedla túžba byť projektantom. Táto túžba sa vo mne zrodila úplnou náhodou cestou vo vlaku z internátu domov, kedy som chodil do prvého ročníka na odbor TMS a zamýšľal som sa nad svojou budúcnosťou a že vlastne neštudujem, čo chcem a čo ma baví robiť. Dovtedy som sa cítil nútený chodiť na školu len z povinnosti a príkazu rodičov, ktorí mi tlačili do hlavy, že tam musím chodiť. Čiže prvý rok som na školu chodil s nechuťou a chcel som to mať čo najskôr za sebou. Ja som celkom taký „snílek“, čiže človek, čo si stanoví sen a ide za ním.. Tak som si stanovil sen, že budem raz dobrým projektantom a keďže ma projektovanie napĺňa, rozhodol som sa, že prestup na odbor PSA bude moja jediná cesta ako robiť, čo ma celoživotne bude baviť.
Čo sa študenti na tomto študijnom programe naučia?
Odbor PSA študenta naučí myslieť na každú časť stavby a projektovej dokumentácie. Od riešenia rôznych prípojok, potreby vody, rozmerov nosných konštrukcií, časových plánov, rozpočtov, až po statiku konštrukcií a požiarnu ochranu objektu. Je to taký mix odborov, ktoré ponúka naša fakulta a to robí odbor PSA tak výnimočným. Veľkou výhodou je, že po ukončení bakalárskeho štúdia si študent môže vybrať až zo 6 inžinierskych programov bez strachu, že niečo, čo ide robiť, ešte nikdy nevidel a nepočul.
Aké zručnosti by mal mať študent, ktorý sa hlási na tento študijný program?
Ako plusové zručnosti by som určite povedal znalosť projektovacieho programu BIM, nejaký ten cit do rúk na kreslenie čiar v skicách a v neposlednom rade aspoň mierne logické myslenie na jeden-dva výpočty (a možno aj viac 😀 ). Hlavne sa nevzdávať po prvom výpočte, keď záverečná podmienka vyjde ako NEVYHOVUJE. 😉
Aký je tu pomer činností: kreslenie rukou – počítanie – klikanie na počítači?
Kreslenie rukou – 10 %
Počítanie – 45 %
Klikanie na počítači (projektovanie, excel, word,…) – 45%
Väčšinou, než sa človek dostane ku klikaniu v programe, musí podložiť naprojektovanú vec výpočtom. Preto vychádza cca rovnaký pomer počítania a „klikania“ na PC. Kreslenia rukou je možno viac v prvých dvoch ročníkoch a postupne sa od toho upúšťa. Nie však úplne, ak ste sa tešili, že to jedného dňa skončí… 😀 Raz za čas musíte aj umyť pravítko a zastrúhať ceruzku alebo doplniť zásobník pentelke.
Aké sú najťažšie predmety na tomto programe a čo ti pomohlo ich zvládnuť?
Dosť to záleží od toho, z akej strednej školy študent prichádza na odbor PSA. Pre väčšinu študentov to boli najmä Oceľové a drevené konštrukcie 1 aj 2. Ďalej by som možno pokračoval predmetmi z prvých dvoch ročníkov ako matematika, fyzika, deskriptívna geometria a zopár statických predmetov, ktoré boli také náročnejšie. Všetky tieto predmety sa ale dajú zvládnuť s trochou snahy a chcenia, ktoré ti počas štúdia dokážu dodať aj dobrí študijní kamaráti. Mne osobne pomáhali zvládať náročné chvíle pri zadaniach z týchto (ale aj iných) predmetov moje tri úžasné spolužiačky. 🙂
Dlhé hodiny (cháp 5 hodín a viac :D) strávené telefonátom, počítaním, projektovaním, rozprávaním, spievaním, smiechom, ale občas aj nervami, slzami a nechuťou som trávil so svojou študijnou parťáčkou a real-life bestie Betkou, ktorá bola a stále je mojou veľkou pomocou, oporou v štúdiu (väčšina z čitateľov u pozná ako Lazy koalu 😉 ). S ňou máme obaja súťaživú povahu, takže sme sa veľakrát predbiehali, kto bude mať skôr spravené zadanie ako ten druhý, len aby sme toho druhého namotivovali a donútili ísť robiť zadanie aj o polnoci. 😀 Čiže mne štúdium a náročné skúšky pomohli zvládnuť do veľkej miery práve moje študijné kolegyne a kamošky v jednom. 🙂
Sú nejaké špeciálne pomôcky, ktoré by si mal študent zadovážiť?
Neviem o žiadnych špeciálnych potrebách, ktoré by bolo treba. Taká klasika ako notebook, kalkulačka a ďalšie kancelárske potreby isto stačia. Sem-tam sme používali milimetrové papiere, pauzovacie papiere a celkovo sa vyplatí mať po ruke vždy nejakú čistú A4 alebo A3.
Je tento študijný program zvládnuteľný aj pre študenta, ktorý nie je zo stavebnej priemyslovky?
Určite je. Dokonca títo ľudia sú veľakrát šikovnejší, ako študenti zo stavebných priemysloviek. Rýchlo sa naučia robiť v programe a výpočty sú pre nich jednoduchšie, ako pre ľudí zo stredných priemysloviek. Ja osobne si myslím, že gymnazisti a ostatní stredoškoláci nemajú problém zvládnuť odbor PSA.
Je pri štúdiu priestor aj pre voľný čas?
Voľný čas?! Čo to je? 😀 Ale nie.. myslím, že je to individuálne a kto chce mať voľný čas, tak si ho dokáže spraviť. Na odovzdanie zadania je poväčšine týždeň-dva, takže ak sa s vypracovaním zadania človek hecne, stihne ho spraviť povedzme v deň zadania alebo na ďalší deň. Víkend je voľný pre aktivitu, ktorú si uzná za vhodné. Kto ale naopak rád necháva zadania na neskôr, má menej času. Vždy je to o tom, ako si kto nadstaví priority a tzv. time management.. Čo odporúčam je spraviť si TO DO LIST s rozpisom zadaní na každý deň, pomáha to v organizácií práce. 😉
Čo nepodceniť pri štúdiu?
Z osobnej skúsenosti netreba podceňovať prípravu na skúšky. Či už idete len pre Ečko, alebo idete na najlepšie známky. Ak si napríklad na skúšku z betónu alebo ocele necháte týždeň učenia, viete, že to je málo, ak chcete prejsť všetky príklady a teóriu. Čiže je podstatné zvážiť si množstvo materiálov, ktoré si treba prejsť s množstvom času, ktorý na to máte a tomu aj prispôsobiť dĺžku učenia a následnú rezerváciu dátumu skúšky.
Čo by som tiež nepodcenil je účasť na prednáškach. Veľakrát sa stane, že študent nejde na prednášky, alebo na nich spí alebo tam je, ale nepíše si. Ja osobne som tak chodil počas prvých dvoch rokov na fakulte a bolo to oveľa náročnejšie sa učiť len z fotky v mobile alebo spolužiakových poznámok, ktorým nerozumiem. Odkedy som začal chodiť a počúvať na prednáškach a taktiež si písať dôležité veci, bolo jednoduchšie sa potom z toho aj učiť.
Ešte do tretice by som odporučil nehanbiť sa pýtať otázky ak niečomu nerozumiete alebo vás niečo zaujíma. Ja som sa začal pýtať otázky až cez dištančnú výučbu, kde ma nikto nevidel, ale zostalo mi to do posledného ročníka a nebol už následne väčší problém sa spýtať otázku, ktorá ma zaujímala alebo otázku na problém, ktorý som sám nevedel vyriešiť. Pokojne ak ste hanbliví, napíšte čo i len e-mail vášmu konzultantovi alebo cvičiacemu/prednášajúcemu. Väčšina z nich je ochotných pomôcť.
Čo je náplňou záverečnej práce?
Náplňou záverečnej práce bakalárskeho stupňa na odbore PSA je vypracovanie realizačného projektu bytového domu, ktorý má obsahovať: podzemné podlažie, polyfunkčné priestory a bytové jednotky na minimálne 4 nadzemných podlažiach. Ďalej sa vypracováva aj pár výkresov, výpočtov a technických správ z oblasti TZB a statiky. V rámci KPS sa vyhotovia 4 energetické posúdenia konštrukcií. Táto záverečná práca sa so študentom nesie už myslím od druhého ročníka na Ateliéroch, kde sa plynulo prejdú všetky stupne projektovej dokumentácie od štúdie, cez projekt pre územné rozhodnutie a stavebné povolenie až po finálny realizačný projekt bytového domu.
Z akých oblastí sú štátnice?
Štátnice sú primárne z oblastí Konštrukcie (okná, dvere, strechy, základy, zimné záhrady, obvodové plášte,…) a z profesií, ako je Statika (betón, oceľ, drevo), TZB (kanalizácia, vodovod, plynovod,…) a mierne sa zabrdne aj do technológií stavebných procesov (TSP), kde sú otázky ako opis montáže prefabrikovaných dielcov, práce stavebných strojov atď.
Čomu sa môže absolvent tohto študijného programu venovať v praxi? Je o absolventov tohto programu záujem?
Prax po absolvovaní odboru PSA je veľmi otvorená. V projekčných ateliéroch sa o vás pobijú, či už ste Projektant junior alebo Architekt junior. Vždy sa nájde práca v tomto odbore a to je na tom to krásne, že uplatnenie je naozaj veľké. Odporúčam sa zúčastňovať súťaží, ako je u nás napríklad známa BIM Challenge, po ktorej som sa ja osobne dostal do veľkej firmy, ktorá ma sama oslovila a pôsobím v nej ako junior projektant v tíme skúsených projektantov a architektov.
Chcel/a by si sa niečo spýtať k štúdiu tohto študijného programu? Pokojne nám svoje otázky napíš do komentára a radi ti na ne odpovieme. 🙂

Bc. Lukáš Friedel
Absolvent odboru Pozemné stavby a architektúra, so zameraním na Pozemné stavby.
V štúdiu pokračuje na inžinierskom odbore Architektonické konštrukcie a projektovanie.
Počas semestra ho môžeš stretnúť v PAKSe, kde ti s radosťou pomôže s tlačou tvojich zadaní a prác. Cez leto sa venuje praxi v odbore a momentálne zastáva post Junior projektanta v ateliéri Siebert+Talaš.