Ateliérová tvorba 2 – 1. časť (úvod)

Najväčší skok, aký som na tejto škole zažila, bol medzi AT2 a AT3. Namiesto jedného konzultanta máš hneď troch a u niečoho jednoduchého sa zrazu dostávaš do dosť komplikovaného a musíš vyriešiť x problémov, ktoré ti tvoj cvičiaci na AT2 ani nespomínal. Väčšina študentov vtedy zažíva mental breakdown z toho, koľko vecí tam majú zle a musia ich prerábať.
Preto som sa rozhodla urobiť štvordielny seriál o AT2. Prvá časť je o tom, čo je dôležité zohľadniť ešte predtým, než sa pustíš do návrhu bytovky. Ďalšie tri sú o jednotlivých profesiách, s ktorými sa stretneš na AT3 a AT4 – konštrukcie, technické zariadenia budov (TZB) a statika (preto 3 konzultanti).

  • Prečo si mám dať záležať na AT2? Pretože je to základ tvojej bakalárskej práce. Na ateliérovej tvorbe 2 robíš štúdiu bytovky. Nejako extra sa nevenuješ konštrukciám, riešiš skôr dispozíciu, index zastavanosti a zelene, a podobné veci. Na to nadväzuje AT3 a AT4, kde robíš dokumentáciu svojej bytovky pre stavebné povolenie. A na to, v poslednom semestri bakalárskeho štúdia, nadväzuje doladenie bytovky do realizačného projektu. Keďže je AT2 v zime, nebudeš mať 2 letné mesiace na to, aby si si v pokoji opravil/a svoje chyby, ktoré si pri návrhu urobil/a. Budeš to musieť robiť za chodu AT3, a aj keď je tam na to vyhradený čas, je lepšie ho využiť efektívnejšie, ako celkovým prerábaním bytovky.
  • Zváž ku komu sa prihlásiš. Ja som mala to šťastie, že som si vybrala učiteľa – konštruktéra. Veľakrát nám pri našich návrhoch povedal, že hoci vyzerajú architektonicky pekne, staticky a konštrukčne sú to nezmysly. Dal nám aj zoznam vecí, ktoré máme  zohľadniť pri svojom návrhu, aby sa nám na AT3 pracovalo ľahšie. A voilà, s kamarátom, s ktorým sme uňho boli, sme na AT3 odovzdali prácu už v 12. týždni. Väčšina architektov, s ktorými som sa na našej škole stretla, alebo som sa o nich dopočula od spolužiakov, konštrukčné veci až tak neriešili. Ľudia potom museli svoje bytovky do značnej miery, alebo úplne celé prerábať a mali z toho len stres a nervy. Dá sa to, ale je to náročné. Preto si pri výbere cvičiaceho nechaj poradiť od starších spolužiakov a dobre si to premysli.

ZLATÉ PRAVIDLO NAVRHOVANIA: RIAĎ SA NORMOU 73 4301
Ako študent/ka stavebnej fakulty by si mal/a mať povolený prístup k normám (minimálne na školských počítačoch). Toto je základná norma navrhovania rodinných a bytových domov, preto si ju naštuduj a riaď sa ňou. Jedná sa najmä o veci dispozície, ktoré riešiš na AT2, preto je dobré ich poznať a zakomponovať ich do návrhu.

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *