Stavbársky slang

„…a na ďalšie cvičenie si prineste jeden pauzák A4.“ Prineste si…čo? Ako babe z gympla sa mi toto dialo bežne. Nevedela som, čo odo mňa učitelia chcú, lebo som vôbec nepoznala stavbársky slang. Tiež máš s týmto problém? Tak tu je pár slov, s ktorými sa v škole môžeš stretnúť.

Pauzák – pauzovací papier. Vyzerá ako biely papier na pečenie, len ho nekúpiš v potravinách, ale v papiernictve. Používa sa na skicovanie, najmä spôsobom, že si pod neho niečo podložíš a naň dokresľuješ ďalšie časti.

Nivelák – stroj na niveláciu, ktorý pri svojej práci používajú geodeti.

Sifón – TZBári toto slovo nemajú radi, lebo je to nesprávne označenie pre zápachový uzáver. Je to stĺpec vody pod odtokom (z umývadla, vane a pod.), ktorý zabraňuje prenikaniu stokového zápachu do miestnosti.

Dlážkovica – drevená podlaha vyrobená z masívneho dreva

IPA – všeobecné označenie pre asfaltovú hydroizoláciu = Izolačný Pás Asfaltový.

Hambálok – je to vodorovný trám, konkrétne klieština, ktorý spája dve protiľahlé krokvy v takej výške, aby sa pod ním dalo prechádzať.

Rýna – odkvap, celý názov je vonkajšie odpadové potrubie zrážkovej vody

Hurdiska – dutá keramická tvárnica. Používa sa na stavbu stropu.

Šalung – drevené debnenie , do ktorého sa vylieva betón.

Veniec – je to betónový pás zvyčajne výšky 250mm na obvodových a nosných múroch. Slúži na stuženie konštrukcie.

Roxor – rebierková oceľová výstuž do betónových konštrukcii

Zavetrenie – slúži na to, aby konštrukcia získala väčšiu tuhosť. Využíva sa najmä pri vertikálnych prvkoch, aby mali čo najvyššiu odolnosť voči účinkom vetra.

Špric – prednástrek na vyrovnanie nedokonalostí stien po betónovaní alebo murovaní.

Špalety – vnútorný povrch okenného alebo dverného otvoru. Pri oknách rozlišujeme parapet (dolná plocha), ostenie (bočné plochy) a nadpražie (horná plocha). Pri dverách nemáme dole parapet, ale prah.

Na kant – spôsob, akým sa v starších domoch stavali priečky. Tehly sa nekládli na najširšiu plochu, ale na užšiu bočnú časť.

Žaba – vibračná doska

Ježko – ježový valec, alebo ešte konkrétnejšie valec s tŕňovým behúňom. Predstav si klasický valec, ktorý vídaš, keď ideš okolo nejakej rozkopanej cesty, ale s tým, že jeho valec (behúň) nie je hladký, ale má rôzne štruktúrované výstupky.

Napadli ti ešte nejaké slová, s ktorými si sa stretol/stretla na škole a nevedel/a si ich význam? Podeľ sa s nimi v komentároch. 🙂

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *